פרטי המשרד
כל לקוח מוזמן ליצור קשר ולתאם פגישה אישית במשרדנו, בין אם באופן טלפוני ובין אם באמצעות טופס יצירת הקשר.

דברת יעקב משרד עורכי דין ונוטריון,

אחוזה 142, ״בית רון״, רעננה,

טל': 09-8859295
נייד: 054-397-5842

פקס: 072-241-9173

btn--partner-02
btn--partner-02
מאת דברת יעקב, עו"ד

כפי שהובטח במייל הקודם, בשבועות הבאים נצא בסדרת מיילים בנושא הסכמי מקרקעין לרבות זיכרון דברים השלכות על עסקאות במקרקעין, הפרת חוזה מכר, דרכי ההתמודדות וכיו"ב.

במאמר שלהלן נעסוק בזיכרון דברים והשלכותיו בעסקאות נדל"ן
לעתים ניתן לראות כי צדדים להסכם מכר מחליטים לעגן את הסכמתם בזיכרון דברים. רבים, בדרך כלל במכירת דירה יד שנייה, אינם מודעים להשלכות של המסמך עליו הם חותמים.
במקרים רבים הדרישה מגיעה מהמוכר אשר מעוניין לעגן את העסקה במסמך עוד מראשיתה כאשר מצד הרוכש טרם נבדקו כל הפרמטרים הנדרשים בעסקת מקרקעין.  
כאמור, רבים מהרוכשים חותמים על זיכרון דברים טרם פנו לעורך דין ובדקו באמצעות עורך דינם את כדאיות העסקה ובחנו באופן מדוקדק של לגבי המצב הפיסי,משפטי והתכנוני של הנכס אותו הם עומדים לרכוש.
המשמעות של זיכרון דברים לפי חוק החוזים משקף את רצון הצדדים לגבש הסכמות שהגיעו אליהם עד כה. יש לציין שישנו פער בין מעמדו החוקי של זיכרון דברים בעולם המשפט לעומת התפיסה המקובלת אצל מוכרים ורוכשים בעסקאות מקרקעין.

מפסיקת בית משפט עולה כי זיכרון דברים נחשב בחלק גדול מהמקרים להסכם מחייב!!
אשר על כן, חתימה על זיכרון דברים צריכה להיות במצב שבו הצדדים מודעים היטב להשלכות המסמך ועדיין מעוניינים לחתום על זיכרון דברים ולהתחייב בעסקה.

בפסיקה ניתן לראות מנגנון לקיומו של זיכרון דברים לפי שלושה מבחנים:
  • "גמירות דעתם של הצדדים": ביהמ"ש מעוניין להתחקות אחר כוונת הצדדים ערב החתימה על המסמך ולאבחן כיצד נתפס זיכרון הדברים בעיני הצדדים ומה היו העובדות שאפפו את מעמד החתימה. ההליך נקרא "נוסחת הקשר" הליך אשר מנסה לברר האם הצדדים ראו במסמך חוזה מחייב לכל דבר ועניין וההסכם הסופי הנו הליך פורמאלי בלבד, וכי אז המבחן מתקיים.
  • "מסוימות": בית המשפט קובע האם הופיעו במסמך פרטים חיוניים ומהותיים בעסקה, כגון: תיאור הנכס, מהות העסקה, תמורה, מועדי תשלום ומועד ביצוע העסקה, כאשר לבית המשפט נתונה הסמכות להשלים פרטים אם מכוח החוק או ממקורות חיצוניים והכל במידת הצורך.
  • "דרישת הכתב": סעיף 8 לחוק המקרקעין תשכ"ט 1969 קובע כי, התחייבות לעשות עסקה במקרקעין טעונה מסמך בכתב.

© כל הזכויות שמורות לדברת יעקב משרד עורכי דין
נכתב בתאריך 27.5.2013
האמור לעיל אינו מהווה חו"ד משפטית ואינו תחליף לייעוץ משפטי.
ליווי משפטי צמוד בעסקאות נדל"ן יכול לחסוך לרוכש בהוצאות רבות ובזמן יקר.
 
הרשמה לניוזלטר

הרשם לקבלת טיפים נוספים בתחום הנדל"ן

דברת יעקב משרד עורכי דין ונוטריון


האם ברצונך לקבל HTML

נציגות בחו"ל
branch