פרטי המשרד
כל לקוח מוזמן ליצור קשר ולתאם פגישה אישית במשרדנו, בין אם באופן טלפוני ובין אם באמצעות טופס יצירת הקשר.

דברת יעקב משרד עורכי דין ונוטריון,

אחוזה 142, ״בית רון״, רעננה,

טל': 09-8859295
נייד: 054-397-5842

פקס: 072-241-9173

btn--partner-02
btn--partner-02
צור קשר
אימייל
נושא
הודעה

מהי מתנה על פי חוק המתנה:
סעיף 2 לחוק המתנה קובע "מתנה נגמרת בהקניית דבר המתנה על ידי הנותן למקבל תוך הסכמה ביניהם שהדבר ניתן במתנה"
כאשר מדובר בנכס שמועבר במתנה העסקה טעונה רישום, כאשר ההעברה לא נסתיימה ברישום המקרקעין בלשכת הרישום, רואים את העסקה כהתחייבות חוזית לעשות עסקה או להעניק מתנה.
סעיף 5 לחוק המתנה דן בהתחייבות לתת מתנה וקובע כי ההתחייבות לתת מתנה בעתיד טעונה רישום ומסמך בכתב, וכל עוד מקבל המתנה לא שינה את מצבו בהסתמך על ההתחייבות קרי ביצע רישום של הסכם המתנה ב לשכת רישום המקרקעין רשאי נותן המתנה לחזור בו ממנה זולת אם ויתר בכתב על הרשות הזו.
כאשר הזכות המועברת הנה אובליגטורית היינו חוזית בלבד, לדוגמא הערת אזהרה, שכן מעביר המתנה אינו הבעלים הרשום של המקרקעין אלא הוא בעל הזכות לקבל רישום בבוא העת, הרי שבהעבירו זכות זו לאחר הוא מעביר את כל הזכויות שיש לו ומי שהופך להיות בעל הזכות תחתיו הוא מקבל המתנה.

כיצד עוברת המתנה:
סעיף 6 לחוק המתנה מפרט את אופן העברת המתנה בין נותן המתנה למקבל המתנה, שכן הבעלות עוברת למקבל במסירת הדבר לידו או במסירת מסמך לידו המזכה אותו לקבלו, ואם היה הדבר כבר אצל מקבל המתנה, ההעברה לכאורה מתבצעת בהודעת נותן המתנה על המתנה.
כמו כן, מההתחייבות לתת מתנה ניתן לחזור כל עוד מקבל המתנה לא שינה את מצבו בהסתמך על ההתחייבות. למרות האמור לעיל, לא כל שינוי פעוט מצד מקבל המתנה יכול למנוע מנותן המתנה לחזור בו מהתחייבותו, יש לבחון האם אכן מדובר בשינוי משמעותי שבו המסתמך המקבל על המתנה, וכי יש כאמור לתת משקל לזיקה ההגיונית שביו ההתחייבות להסתמכות.
חוק המתנה לא הסדיר את זכות המתחייב לחזור בו מלהעניק את המתנה, על כן נראה שיש לאמץ את הדרך של מתן הודעה למקבל המתנה בדבר ביטול ההתחייבות לתת מתנה כפי שקבוע בחוק החוזים תרופות. יתראה מכך, חזרה מהתחייבות ליתן מתנה, הנה פעולה משפטית חד צדדית, אשר אינה דורשת את הסכמת מקבל המתנה, אולם חל עליה מעבר לכך העיקרון לפיו ביטול המתנה משתכלל כאשר ההודעה אכן נקלטה אצל הצד שכנגד.

כמו כן, מוטב להתייעץ עם עורך דין בכל הקשור בהענקת מתנה ו/או חזרה מהתחייבות  לתת מתנה על מנת להימנע מאי נעימויות העלולות לצוץ מאוחר יותר.

האמור לעיל אינו מהווה חו"ד משפטית ואינו תחליף לייעוץ משפטי.
ליווי משפטי צמוד בעסקאות נדל"ן יכול לחסוך לרוכש בהוצאות רבות ובזמן יקר.
 
הרשמה לניוזלטר

הרשם לקבלת טיפים נוספים בתחום הנדל"ן

דברת יעקב משרד עורכי דין ונוטריון


האם ברצונך לקבל HTML

נציגות בחו"ל
branch