פרטי המשרד
כל לקוח מוזמן ליצור קשר ולתאם פגישה אישית במשרדנו, בין אם באופן טלפוני ובין אם באמצעות טופס יצירת הקשר.

דברת יעקב משרד עורכי דין ונוטריון,

אחוזה 142, ״בית רון״, רעננה,

טל': 09-8859295
נייד: 054-397-5842

פקס: 072-241-9173

btn--partner-02
btn--partner-02
צור קשר
אימייל
נושא
הודעה

מנגנון התובענה הייצוגית הנו פתרון יעיל עבור קבוצה גדולה של אנשים המעוניינים לתבוע גוף בגין נזק נמוך שנגרם להם. כאשר התביעה מוגשת על ידי מספר רב של פרטים נחסכת מהם הטרחה והעלות של פתיחת תיק ו ייצוג משפטי של כל אחד ואחד.
ב תובענה ייצוגית, תובעים רבים מצטרפים לתביעה משפטית אחת בגין עילה אחת או לחילופין סעד זהה כאשר התובענה תתברר באמצעות תובע נציג כאשר בית המשפט נדרש לקבל החלטות בעלות השלכה על קבוצה גדולה של תובעים.
בפסקי דין רבים נקבע כי, ניתן לתבוע באמצעות תובענה ייצוגית רק כאשר הסעד המתבקש הנו זהה, כגון: פסק דין הצהרתי, צו מניעה או לחילופין סעד כספי זהה.

התנאים להגשת תובענה ייצוגית:

על מנת להגיש תובענה ייצוגית יש לעמוד במספר קריטריונים:
  • מגיש התביעה: אדם שיש לו עילה לתביעה, רשות ציבורית – שהעילה לתביעה מצויים בתחום מטרותיה, ארגון – שהעילה לתביעה מצויים בתחום המטרות הציבוריות שבהן עוסק הארגון – ובהנחה ש בית המשפט שוכנע שקיים קושי להגיש את התביעה על ידי אדם בודד.
  • מהות התביעה: על עילת התביעה לעורר שאלות מהותיות או לחילופין משפטיות אשר משותפות לכלל החברים הנמנים עם קבוצת הפרטים שנפגעה.
  • נושא התביעה:עם כניסתו לתוקף של החוק החדש – הוסדרה והורחבה רשימת הנושאים והחוקים שבגינם ניתן להגיש תובענות ייצוגיות, כאשר היום הרשימה כוללת, לרבות הנושאים שבגינם ניתן היה להגיש תובענות ייצוגיות בעבר, כגון: הגנת הדייר, ביטוח, יחסים בנקאיים, מפגעים סביבתיים ובין היתר התווספו נושאים כגון: הגבלים עסקיים, ניירות ערך, שכר מינימום, השבת סכומים שהרשויות גבו שלא כדין וכיו"ב.
  • אישור בית משפט: על מנת שתביעה תתקבל כ תובענה ייצוגית- עליה לקבל את אישורו של בית המשפט, לכן טרם הגשת התביעה יש לבדוק אם לא הוגשה תביעה דומה באותו עניין בעבר ולציין את תוצאות הבדיקה במועד הפנייה ל בית המשפט.
    בית המשפט רשאי לאשר תביעהכ תובענה ייצוגית אם עמדה בתנאים המפורטים לעיל ולהלן:
  1. אם יש אפשרות סבירה שבסיס העובדות בתובענה יוכרעו לטובת הקבוצה – היינו סיכויי התובענה להתקבל על ידי בית המשפט.
  2. תובענה ייצוגית הנה הדרך האולטימטיבית, היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות העניין.
  3. קיים יסוד סביר להניח כי עניינם של כלל חברי הקבוצה יוצג וינוהל בתום לב.

למרות האמור לעיל, בית המשפט בבוא להחליט האם לקבל את התובענה כ תובענה ייצוגית מפעיל שיקול דעת המאפשר לו לדחות את הבקשה להגשת התובענה כייצוגית גם אם התובענה עומדת בכל התנאים המפורטים לעיל, וזאת כמובן במקרים מיוחדים המופיעים בחוק.

  • הוכחת אפשרות סבירה לנזק: על התובעים להוכיח באופן ראשוני שנגרם נזק לקבוצה או שקיימת אפשרות סבירה שנגרם נזק לקבוצה שבשמה הוגשה הבקשה.

האמור לעיל אינו מהווה חו"ד משפטית ואינו תחליף לייעוץ משפטי.
ליווי משפטי צמוד בעסקאות נדל"ן יכול לחסוך לרוכש בהוצאות רבות ובזמן יקר.

 
הרשמה לניוזלטר

הרשם לקבלת טיפים נוספים בתחום הנדל"ן

דברת יעקב משרד עורכי דין ונוטריון


האם ברצונך לקבל HTML

נציגות בחו"ל
branch